Strona GłównaKontakt
            
Dawniej i dziś
» WIŚNIEWA I    OKOLICE
» Z HISTORII
   SZKOŁY
PREZENTACJE
     ORAZ FILMY

FOTOGALERIA
AKTUALNOŚCI
Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Wiśniewie
Wpisał Administrator   
Środa, 27. Kwiecień 2016 18:14
 
GALERIA

W tym dniu , każdy mieszkaniec Ziemi choć chwilę powinien zastanowić się nad przyszłością naszej planety i co każdy z nas może zrobić aby zapobiec jej degradacji.

W programie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi były  dwa konkursy: konkurs wiedzy dla uczniów klas IV – VI pt. „ Wybrane gatunki zwierząt chronionych w Polsce” oraz konkurs plastyczny pt: „Przyszłość Ziemi zależy od nas”.

Konkurs wiedzy polegał na rozwiązaniu testu ,w którym uczniowie rozpoznawali zwierzęta chronione na podstawie opisu lub zdjęcia. W tym konkursie wzięło udział 20 uczniów. Wyniki tego konkursu są  następujące:

I miejsceAgata Bartczak kl. VI

II miejsceWeronika Domaszek kl. VI , Hanna Zalewska kl. VI

III miejsce -  Wojciech Madej kl. III

Wyróżnienia:

Marta Jarska kl. VI, Marcel Kubicki kl. VI, Beata Pawełek kl. VI oraz Kamil Pryk kl. IV

W konkursie plastycznym wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV – VI. Uczniowie mieli przedstawić impresję przyszłości Ziemi w dwóch wersjach: czarno – szarej , kiedy ludzie nie będą dbać o środowisko i w wersji kolorowej, kiedy wszyscy ludzie będą troszczyli się o naszą planetę. W tym konkursie przyznano następujące nagrody;

Wersja czarno-szara

I miejsceKlaudia Lubińska kl. VI

II miejsceNikola Węgierska kl. VI

III miejsceWeronika Domaszek kl. VI

Wersja kolorowa:

I miejsceMarta Jarska kl. VI

II miejsceBeata Pawełek kl. VI

III miejsceWeronika Wietrzychowska kl. VI

Całość imprez z okazji Dnia Ziemi w szkole zakończył uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy V pod kierunkiem p. Doroty Basińskiej, na którym gościem była p. Ewa Kannenberg z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Na apelu wręczono pamiątkowe dyplomy, nagrody i wyróżnienia zwycięzcom  konkursów. Wszystkie nagrody dla uczniów ufundował Krajeński Park Krajobrazowy, za co bardzo dziękuje organizator Dnia Ziemi w naszej szkole.

                                                                                                                 Dorota Basińska

 
Lekcja historii dla uczniów z klas młodszych w Wiśniewie
Wpisał Administrator   
Wtorek, 26. Kwiecień 2016 18:14
 
GALERIA

            15 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej w Wiśniewie odbyła się lekcja edukacyjna z historii przygotowana przez uczniów klasy IV dla młodszych kolegów i koleżanek z oddziału przedszkolnego i klas I - III. Starsi uczniowie inscenizowali legendy, które opowiadają o najdawniejszych dziejach państwa polskiego.

Uczniowie wcielili się w bohaterów jednej z najstarszych legend o trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie, która opowiada o więzach między różnymi narodami słowiańskimi, o początkach państwa polskiego oraz o pochodzeniu naszych barw narodowych, godła i pierwszej stolicy naszej Ojczyzny.

Druga z legend -  „Legenda o Popielu” przybliżyła losy złego księcia Popiela, którego zjadły myszy.

Legendy przeniosły dzieci w świat początków państwa polskiego. Najmłodsi z wielką sympatią odnosili się do bohaterów legend i wraz z nimi przeżywały ich radości oraz smutki.                    

Gra aktorska, scenografia, ciekawe dialogi i barwne kostiumy gwarantowały fantastyczną zabawę.

 

                                                                                         Nauczyciel historii Hanna Wojtalewicz
 
Uczniowie z Wiśniewy w Poznaniu
Wpisał Administrator   
Wtorek, 26. Kwiecień 2016 18:08
 
GALERIA

Dnia 20 kwietnia 2016 roku dla uczniów z klasy III i IV Szkoły Podstawowej w Wiśniewie odbyła się wycieczka dydaktyczna do Poznania. Kierownikiem wycieczki była pani Iwona Zawadzka- Sztandera. Wspólnie z opiekunami- panią Julią Oller i Angeliką Mosek oraz przewodnikiem z ,, City Guide Poznań”- panem Mateuszem Michałkiem uczniowie rozpoczęli niesamowicie interesującą wędrówkę po mieście.

     Na Starym Rynku mogli podziwiać przepiękny Ratusz Staromiejski, dawną siedzibę rady miejskiej, jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w środkowej Europie. Ozdobą gmachu jest niewątpliwie elewacja frontowa z trójkondygnacyjną loggią arkadową, nad którą wznoszą się trzy wieżyczki. W medalionach między pierwszym a drugim piętrem przedstawiono głowy mędrców i bohaterów antycznych, a na attyce - królów polskich z dynastii Jagiellonów. Pod bocznymi wieżyczkami uczniowie dostrzegli wizerunki władców z dynastii Piastów, zaprojektowane przez Zbigniewa Bednarowicza. W środkowej wieżyczce, pod zegarem, znajduje się kartusz z inicjałami króla Stanisława Augusta. Nad zegarem widnieje niewielka platforma, na której codziennie o godzinie dwunastej ukazują się dwa koziołki. Dodatkową atrakcją jest grany na żywo przez trębacza hejnał.

     Niesamowite wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarło wnętrze Bazyliki Kolegiackiej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny nazywane Farą Poznańską. Pan przewodnik zwrócił uwagę na iluzję kopuły uzyskaną poprzez zastosowanie na suficie malarstwa, które imituje kopułę, organy Friedricha Ladegasta, szesnaście olbrzymich kolumn wykonanych ze sztucznego, czerwonego marmuru, szwedzką posadzkę na podłodze oraz ołtarz namalowany przez Szymona Czechowicza. Zachwycające, marmurowe wnętrze, osiągające wysokość dwudziestu siedmiu metrów, nagromadzenie rzeźb, obrazów, sztukaterii, kolumn, złota w tym pojezuickim kościele zapiera dech w piersiach. Nic dziwnego, że jest to perła baroku i najpiękniejszy przykład tego stylu w Polsce.

     Następnie pan Mateusz pokazał nam Kolegium Jezuickie, gdzie dwukrotnie koncertował Fryderyk Chopin oraz Pałac Górków z renesansowym portalem z piaskowca, gdzie obecnie mieści się Muzeum Archeologiczne. Obserwując wejście na dziedziniec, w tle można było zauważyć obelisk Ramzesa II. Na Wzgórzu Przemysła podziwialiśmy najstarszą zachowaną rezydencję królewską w Polsce- Zamek Królewski. To właśnie tu odbyła się narada wojenna króla Jana II Kazimierza ze Stefanem Czarnieckim utrwalona w hymnie Polski przez Józefa Wybickiego.

     Zwiedzenie Poznańskiej Bazyliki Archikatedralnej, której historia sięga samych początków chrześcijaństwa w Polsce, II połowy X wieku, było kolejnym punktem naszego programu zwiedzania. Jest ona położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski, otoczonej korytem Warty i Cybiny. Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła jest jedną z najstarszych świątyń w Polsce, wielokrotnie przebudowywaną w różnych stylach architektonicznych. Jej główny korpus otoczony jest wieńcem dwunastu kaplic. Najcenniejszą z nich jest Złota Kaplica, ufundowana w latach trzydziestych XIX wieku przez Edwarda Raczyńskiego. W podziemiach Katedry Poznańskiej widzieliśmy fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, relikty grobowców- najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski- Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski wraz z poddanymi. W drugiej krypcie znajdowała się wystawa lapidaryjna reliktów różnych płyt i kamieni wydobytych podczas prac archeologicznych, natomiast w klejnej krypcie, w podziemnym zaciszu spoczywały doczesne szczątki arcybiskupów poznańskich. Przed katedrą podziwialiśmy pomnik Jana Pawła II, dąb papieski, Psałterię z XVI wieku, Kościół Najświętszej Marii Panny, gdzie w X wieku znajdowało się palatium Mieszka I i kaplica, zbudowana dla księcia i jego żony Dobrawy- pierwsza świątynia chrześcijańska w Polsce.

     Na Ostrowie Tumskim zwiedziliśmy również rezerwat archeologiczny. Jest to miejsce, które łączy tysiącletnią historię ze współczesnością. Głównymi obiektami są średniowieczne wały grodowe z X wieku oraz mur renesansowy z czasów biskupa Jana Lubrańskiego z XVI wieku. Wały grodu średniowiecznego przedstawione są w przekroju, stąd dokładnie widać ich konstrukcję oraz rozmiary. Mur renesansowy ogląda się po przeszklonej podłodze. Sam rezerwat ma formę nowoczesną z interaktywną ekspozycją. Betonowo- szklany budynek mało kojarzy się z archeologią. Technologia wspiera poznanie i zrozumienie grodu z X wieku poprzez 16- minutowy film 3D, który obejrzeliśmy, multimedialne kioski oraz projekcje holograficzne.

      Palmiarnia Poznańska to kolejne miejsce, które zwiedziliśmy. Jest to jeden z najstarszych w Europie ogrodów tego typu. Jej unikalne zbiory obejmują 17 tysięcy  roślin należących do 1100 gatunków. Tę niezapomnianą podróż po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych wzbogacały nam dźwięki żywych ptaków, szum wody, akwaria pełne egzotycznych ryb i wystawa motyli egzotycznych.

      W 1922 roku w Poznańskiej Palmiarni powstało pierwsze publiczne akwarium w Polsce. Aktualnie akwarium eksponuje 37 zbiorników o pojemnościach od 1000 do 14000 litrów, a na zapleczu znajduje się dodatkowo około 100 akwariów hodowlanych. W akwarium można oglądać 170 gatunków ryb z różnych stron świata oraz około 40 gatunków roślin wodnych.

     Podczas przejazdów autokarem podziwialiśmy i poznawaliśmy najciekawsze miejsca miasta komentowane przez przewodnika. Ciekawostkom, anegdotom, legendom nie było końca. Mijaliśmy Zamek Cesarski, Plac Adama Mickiewicza z Krzyżami 1956 roku, Operę Poznańską, Międzynarodowe Targi Poznańskie, no i oczywiście Wartę.

       W Starym Browarze był czas na posiłek, obejrzenie zakupionych pamiątek i pożegnanie z przewodnikiem.  Cieszy nas fakt, że w tak ważnym momencie, w okresie 1050-tej rocznicy chrztu Polski byliśmy w Poznaniu i doświadczyliśmy tych ważnych dla Polski wydarzeń.                                                                                                                

                                                       Iwona Zawadzka - Sztandera

 

 

 

 
Uczniowie z Wiśniewy w konkursie: ,, 112 w trudnej sprawie, nie używaj przy zabawie”
Wpisał Administrator   
Wtorek, 26. Kwiecień 2016 18:05
 
GALERIA

      Organizatorem tegorocznej edycji Gminnego Konkursu Plastycznego ,, Obrona Cywilna wokół nas – 112 w trudnej sprawie, nie używaj przy zabawie” był Burmistrz Sępólna Krajeńskiego- Szef Obrony Cywilnej Gminy.

      Celem konkursu było upowszechnianie i pogłębianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, obrony cywilnej, rozumiane, jako szeroko pojętej ochrony ludności oraz podnoszenie świadomości występowania zagrożeń naturalnych i spowodowanych działalnością człowieka w otaczającym nas środowisku wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ideą konkursową była promocja właściwych postaw wobec zagrożeń, edukacja w zakresie prawidłowego zachowania i reagowania wobec różnorodnych niebezpieczeństw cywilizacyjnych i zdarzeń o charakterze kryzysowym, a w szczególności właściwego korzystania z numeru 112.

     Uczestnictwo w konkursie miało rozwinąć wyobraźnię uczestników, zwrócić ich uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu, szkole i poza nią. Dzięki prezentacji prac laureatów przybliżyło mieszkańcom różne aspekty ochrony ludności w naszym regionie.

    Zakres tematyczny konkursu obejmował zagrożenia cywilizacyjne, ochronę przeciwpożarową, reagowanie na zdarzenia kryzysowe, sygnały alarmowe i sposoby postępowania po ich ogłoszeniu, metody działania służb ratowniczych, cele i zadania obrony cywilnej.

    Ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie do konkursu przystąpiło 13 uczniów z klas III- VI. W kategorii klas I- III przyznano:

I miejsce- Alicja Siedlecka, klasa 3,

II miejsce- Aleksandra Murach, klasa 3,

III miejsce- Wojciech Madej, klasa 3.

W starszej grupie wiekowej, w kategorii klas IV- VI, Agata Bartczak (klasa 6) zajęła II miejsce.

Prace zostaną przesłane do Kujawsko- Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy i wezmą udział na etapie wojewódzkim konkursu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

                                                                                                                  Iwona Zawadzka- Sztandera

 
GMINNY KONKURS HISTORYCZNO-FOTOGRAFICZNY W WIŚNIEWIE pt. „Pamiątka rodzinna”
Wpisał Administrator   
Wtorek, 26. Kwiecień 2016 18:02
 
GALERIA

15 kwietnia 2016r. o godz. 9.30 w Szkole Podstawowej w Wiśniewie

odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników II edycji Gminnego Konkursu Historyczno-Fotograficznego pt. „Pamiątka rodzinna”, zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych naszej gminy.

             Spośród nadesłanych fotografii, międzyszkolna komisja konkursowa wybrała najlepsze prace przyznając dyplomy, nagrody główne oraz wyróżnienia:

  

I m.     Marcelina Sadokierska – SP Zboże

I m.     Jan Jakub Kubik – SP Wiśniewa

 

II m.    Igor Siekierka -ZS nr 1

II m.   Filip Nowak – SP Zboże

 

III m. Agnieszka Wnuk – ZS nr 3

III m. Julianna Górniak - SP Wiśniewa 

 

Wyróżnienia:

Antonina Dobrowolska – ZS nr 3

Nikola Kołata – ZS nr 1

Mikołaj Jędrzejczak – ZS nr 1

Mikołaj Kowalczyk – SP Zboże

Klaudia Pruska – SP Zboże

Agata Bartczak – SP Wiśniewa

Kamil Pryk – SP Wiśniewa 

  

Nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu ufundował Zakład Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Kraj. Po wręczeniu nagród nastąpiło wspólne, pamiątkowe zdjęcie, oglądanie galerii prac uczniów oraz poczęstunek. Wszystkim laureatom GRATULUJEMY !!!

 

Organizator konkursu

Hanna Wojtalewicz


 
«PoczątekPoprzedni12345678910DalejOstatnie»

Strona 1 z 83


Menu
Oferta szkoły
Kadra
Rekrutacja
Nasi partnerzy
Projekty
     i programy


Informacje
     dla rodziców

Osiągnięcia
     uczniów

Zwróć uwagę

Sześciolatek w naszej szkole

pajacyk
euro quiz
Rozmaitości
MEN

Kuratorium Oświaty

interklasa

interklasa

interklasa